Do jednych z często wykonywanych przez alpinistów przemysłowych prac należy przeprowadzanie zabezpieczeń antykorozyjnych różnych powierzchni metalowych. Tego typu prace na wysokościach obejmują między innymi zabezpieczanie dachów i innych konstrukcji przed destrukcyjnym wpływem korozji.
W pigułce:
- Prace antykorozyjne, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, mają na celu zabezpieczenie metalowych elementów przed korozją, mogącą doprowadzić do ich uszkodzenia lub zniszczenia.
- Powłoka antykorozyjna chroni metale przed wilgocią, zanieczyszczeniami atmosferycznymi, utlenianiem się metali, czy środowiskiem o dużej kwaśności, przyczynami pojawienia się rdzy.
- Prace antykorozyjne na wysokości muszą wykonać specjaliści znający techniki alpinistyczne, używający atestowanego sprzętu gwarantującego odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
- Potrzebne do tego są najwyższej jakości, certyfikowane materiały, farby antykorozyjne dające mocną i trwałą powłokę ochronną.
- Prace antykorozyjne na wysokości przebiegają w trzech etapach, pierwszy to przygotowanie powierzchni, następnie jej mycie i oczyszczenie, a ostatnim etapem jest nałożenie nowej powłoki chroniącej przed rdzą.
Co rozumiemy przez pojęcie prac antykorozyjnych?

Zanim zajmiemy się dokładniejszym przedstawieniem prac antykorozyjnych na wysokościach, powinniśmy wcześnie dowiedzieć się, czym one właściwie są. Definicja określa ten rodzaj prac, jako ogół działań podejmowanych w celu ochrony metalu przed korozją, mogącą w krótkim czasie doprowadzić do go uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia.
Prace mające na celu ochronę metali przed korozją znajdują zastosowanie w wielu branżach, między innymi w takich jak:
- przemysł, do zabezpieczenia różnych maszyn, urządzeń, czy zbiorników;
- budownictwo, do pokrycia powłoką antykorozyjną dachów i konstrukcji stalowych budynków;
- motoryzacja, do ochrony karoserii i podwozi pojazdów mechanicznych;
- transport, zabezpieczenie dróg, mostów i wiaduktów;
- energetyka, ochrona linii przesyłowych słupów wysokiego napięcia i samych elektrowni.
Dlaczego należy stosować zabezpieczenia antykorozyjne?
Specyfika danej branży warunkuje dobór właściwych metod zabezpieczenia metali przed rdzą powodowaną głównie przez niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Oczywiście to nie jedyna przyczyna korozji, inne prowadzące do niej czynniki to:
- wilgoć, pochodząca nie tylko z opadów atmosferycznych;
- zanieczyszczenia gromadzące się w atmosferze, takie jak np. tlenki azotu lub siarki;
- tlen, powodujący powstawanie tlenków, a w przypadku żelaza jest to po prostu rdza;
- elektrolity, np. słona woda odpowiedzialna za szybkie powstawania korozji na różnych metalach;
- podwyższona temperatura przyspieszająca przebieg tworzenia się rdzy;
- kwaśne środowisko, o podwyższonym współczynniku pH;
- kontakt metalowych elementów z glebą, pełną mikroelementów przyspieszających rdzewienie.
Czemu prace antykorozyjne na wysokości powinni wykonywać alpiniści przemysłowi?

Samodzielne przeprowadzenie prac antykorozyjnych na wysokości jest niezgodne z przepisami, jeśli nie mamy do tego wymaganych uprawnień. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na pomoc profesjonalistów z firmy świadczącej usługi alpinistyczne, zatrudniającej wysokiej klasy fachowców z kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym.
Mają odpowiednie przygotowanie, ukończone kursy wspinaczkowe oraz aktualne badania dopuszczające ich do wykonywania prac na dużych wysokościach. Dysponują też odpowiednim sprzętem, a przy pracach w dostępie linowym, w tym antykorozyjnych, używają:
- wysokiej jakości lin bezpieczeństwa;
- systemów solidnego ich mocowania do oczyszczanych konstrukcji;
- szelek i uprzęży;
- pasów biodrowych;
- urządzeń hamujących przy opuszczaniu się na linach.
Taki sprzęt gwarantuje pełne bezpieczeństwo prac wysokościowych i łatwy dostęp do wszystkich trudno dostępnych miejsc np. na halach przemysłowych, silosach lub na kominach, co mogłoby być utrudnione przy wykorzystaniu rusztowań czy hydraulicznych podnośników koszowych.
Jakich materiałów używa się do zabezpieczenia przed korozją?
Zabezpieczenie różnych rodzajów metalu, np stali, polega na pokryciu powierzchni specjalną powłoką antykorozyjną. Do ochrony metalowych elementów przed niszczącym wpływem korozji i wydłużenia ich żywotności używa się przede wszystkim najwyższej jakości, najskuteczniejszych farb antykorozyjnych.
Muszą zapewniać wysoką trwałość i odporność przede wszystkim na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym wilgoć, bezpośrednią przyczynę tworzenia się korozji, oraz promieniowanie UV. Są to farby wodorozcieńczalne, łatwe do przygotowania i szybkoschnące, nakładane pędzlem, wałkiem lub poprzez natrysk agregatem malarskim.
Jak przebiegają wysokościowe prace antykorozyjne?
Tego typu prace należą do szerokiego zakresu usług, jakie oferuje alpinizm przemysłowy, przywracające estetykę konstrukcjom stalowym, w tym suwnicom, elewacjom czy masztom. Regularne usuwanie korozji zmniejsza ryzyko powstania poważniejszych uszkodzeń i przeprowadzanie kosztownych, długotrwałych napraw.
Wszystkie prace wykonuje się w kilku następujących po sobie etapach i można je podzielić na trzy odrębne grupy:
1. Przygotowanie powierzchni
Etap, którego w żadnym przypadku nie wolno pominąć, jeśli powłoka antykorozyjna ma trwale trzymać się danej powierzchni. Pierwszym krokiem jest zawsze ocena stanu technicznego powierzchni, znalezienie wszystkich źródeł rdzy i dokładne ich oznaczenie.
Oprócz tego należy wziąć pod uwagę także takie aspekty jak wielkość i kształt powierzchni do oczyszczenia, rodzaj zanieczyszczeń, przeznaczenie i sposób użytkowania elementów metalowych, co warunkuje rodzaj materiałów naprawczych, jakie trzeba będzie użyć.
2. Mycie i czyszczenie przed malowaniem
Także konieczne, jeśli nie chcemy za jakiś czas kłaść nowej powłoki antykorozyjnej. Powierzchni należy umyć z pomocą myjki ciśnieniowej z dodatkiem detergentów dokładnie usuwających wszystkie zabrudzenia. Po osuszeniu, np. sprężonym powietrzem, przeprowadza się czyszczenie, np. metodą piaskowania.
Pozwoli to usunąć wszystkie stare powłoki malarskie, dzięki czemu nowa powłoka antykorozyjna będzie dobrze trzymać się wszystkich elementów, lepiej chroniąc je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
3. Malowanie farbą antykorozyjną
Kiedy wszystkie elementy danej metalowej konstrukcji są już wymyte i oczyszczone, można przejść do malowania, nałożenia starannie dobranej farby zabezpieczającej przez korozje. Należy przy tym pamiętać, że farba musi być dokładnie dobrana do rodzaju metalu.
Przykładowo do stali, żelaza i żeliwa najlepiej nadają się farby chlorokauczukowe lub epoksydowe, dające wyjątkowo twardą powłokę, odporną na uszkodzenia i zmienne warunki pogodowe. Można także zastosować farbę poliuretanową, a w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci warto użyć farb winylowych.
Zupełnie innych farb wymagają powierzchnie z aluminium i stali ocynkowanej, w tym przypadku sprawdzą się farby akrylowe, akrylowo-lateksowe, poliwinylowe lub poliwinylowo-lateksowe.