Chodząc codziennie ulicami naszych miast, mijamy wysokie budynki i czasami zastanawiamy się, w jaki sposób remontuje się lub maluje ich elewacje albo po prostu myje okna na wysokościach, skoro trudno jest przy nich postawić np. rusztowania. Takie prace wysokościowe należy jednak regularnie wykonywać, a robi się to przeważnie z pomocą firmy świadczącej profesjonalne usługi alpinistyczne, oferującej również tzw. alpinizm przemysłowy.
Czym są prace wysokościowe?
Zapoznanie się z całym szerokim zakresem wykonywania prac na wysokościach, z pewnością ułatwi nam wcześniejsze zdefiniowanie tego pojęcia. Jest ono ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650).
Definiuje się tam prace wysokościowe jako ogół prac podejmowanych przez pracowników na podwyższeniach o wysokości większej niż 1 m nad poziomem ziemi lub podłogi. Przez pojęcie podwyższeń rozumiemy z kolei dowolne rodzaje drabin, zwyżki i podnośniki koszowe oraz liny i wykorzystanie atestowanego sprzętu i technik alpinistycznych.
Kto może wykonywać prace na wysokościach i jakie musi mieć uprawnienia?

Nie da się zaprzeczyć, że prace wysokościowe zawsze stwarzają ryzyko dla wykonujących je pracowników, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich obowiązujących w tej kwestii zasad bezpieczeństwa.
Warto także wiedzieć, że nie każda, przypadkowa osoba może po prostu wejść na rusztowanie i zacząć np. myć elewację budynku. Konieczne jest nie tylko posiadanie niezbędnych kwalifikacji i wieloletniego doświadczenia zawodowego, lecz przede wszystkim specjaliści od prac wysokościowych muszą przejść odpowiednie szkolenia, BHP oraz instruktaż stanowiskowy.
Zyskują dzięki temu niezbędne uprawnienia upoważniające ich do świadczenia usług związanych z realizacją zadań na wysokościach, w miejscach trudno dostępnych, a wszystkich obowiązują cykliczne badania wysokościowe, wykazujące brak przeciwwskazań do pracy na wysokości.
Wielu pracowników kończy także specjalistyczne kursy, dzięki którym specjalizują się w wykonywaniu prac alpinistycznych, zyskując między innymi takie certyfikaty, jak RATA, SPRAT i UDT.
Jakie są różnice pomiędzy usługami wysokościowymi a usługami alpinistycznymi?
Kolejną kwestią, jaką koniecznie trzeba poruszyć, są dosyć istotne różnice pomiędzy kompleksowymi usługami wysokościowymi a alpinistycznymi. Warte podkreślenia różnice wynikają przede wszystkim ze sposobów dostępu do wysoko położonych miejsc, jeśli zaś chodzi o szeroki wachlarz usług, to w obu przypadkach jest on podobny.
W obu przypadkach pracownicy muszą też posiadać uprawnienia do wykonywania prac. Co do wykorzystywanego sprzętu, to przy usługach wysokościowych używa się przeważnie różnego rodzaju podnośników koszowych o dużym zasięgu, drabin i rusztowań, w zależności od konkretnego zlecenia.
Zupełnie inaczej przeprowadza się usługi alpinistyczne, wszelkie prace remontowe dobywają się przy użyciu profesjonalnego, wysokiej jakości sprzętu wspinaczkowego, wspomnianych technik alpinistycznych i linowych, pozwalających dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc.
Taki sprzęt do prac wysokościowych umożliwia swobodne i co najważniejsze bezpieczne poruszanie się po pionowych ścianach, do których trudno jest dotrzeć z wymienionymi powyżej urządzeniami.
Co wchodzi w zakres profesjonalnych usług wysokościowych?
Jeśli planujecie jakiekolwiek prace na ścianach zewnętrznych wysokich budynków, to powinniście skorzystać z pomocy ekspertów, którzy przeprowadzą je szybko, z użyciem nowoczesnych technik i najlepszych na rynku materiałów. Fachowcy od prac wysokościowych zajmują się między innymi:
Remontami i malowaniem elewacji
Pierwsze, co oferuje każda firma zajmująca się usługami na wysokości, zatrudniająca prawdziwych alpinistów, są remonty i malowanie elewacji, co robione jest właśnie z dostępem linowym. Trudno jest przecież wyobrazić sobie stawianie rusztowań przy budynku mającym kilkadziesiąt pięter.
W ten sposób czyszczone są różne rodzaje tynków, siding, czy elewacje kamienne lub ceglane, z których szybko znikną wszelkie zabrudzenia, sadze, osady po opadach atmosferycznych, zacieki wilgoci, mech, pleśń i grzyby, a nowa warstwa farby sprawi, że budynek będzie wyglądał jak nowy.
Montażem reklam wielkoformatowych
Zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, można zauważyć efektowne reklamy wielkoformatowe, które w jakiś sposób musiały się tam znaleźć. Specjaliści w dziedzinie prac wysokościowych zajmują się również montażem wysokich reklam, podobnie, jak reklam świetlnych, czy wysoko umieszczonych szyldów.
Myciem okien

Kolejne zadanie dla wyspecjalizowanej w tym firmy, szczególnie przydatne w przypadku wieżowców biurowych, gdzie okna na dużej wysokości po prostu się nie otwierają. Pracownicy na linach bez problemu dotrą do takich okien, usuną z nich zanieczyszczenia, co ma także znaczenie praktyczne.
Czyste szyby wpuszczają do wnętrz więcej światła, dzięki czemu można mniej używać oświetlenia elektrycznego i zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Odśnieżaniem dachów
Oprócz usługi mycia okien można też skorzystać z odśnieżania dachów, jeśli oczywiście zimą będą opady śniegu, co w ostatnich latach zdarza się niestety coraz rzadziej. Warto jednak zabezpieczyć sobie tego typu usługi, pogoda lubi zmieniać się niespodziewanie, a zalegający śnieg waży wiele ton i stanowi poważne zagrożenie dla konstrukcji dachu.
Może ona pod jego wpływem zacząć przeciekać, w skrajnych przypadkach grozi nawet zawaleniem, należy też usuwać sople z krawędzi dachu, niebezpieczne dla zdrowia i życia przechodzących osób.
Instalacją rynien i innymi pracami dekarskimi
Działania montażowe prowadzone na wysokości obejmują także popularne prace dekarskie, przede wszystkim montaż nowych lub wymianę uszkodzonych rynien. Jeśli są nieszczelnie, to spływająca woda tworzy nieestetyczne zacieki na fasadzie, co z czasem prowadzi do jej uszkodzenia i konieczności przeprowadzenia kosztownych prac remontowych.