Elewacja praktycznie każdego budynku może z czasem ulec zabrudzeniu, przede wszystkim pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych czy osadzającej się sadzy. Stanowi to problem nie tylko natury estetycznej, istnieją bowiem różne rodzaje zabrudzeń, mogą to być również zagrażające zdrowiu mieszkańców pleśnie lub grzyby, wymagające natychmiastowego usunięcia.
Zdecydowanie odradzamy robienie tego we własnym zakresie, ponieważ brak odpowiednich narzędzi, środków czyszczących i umiejętności może szybko doprowadzić nawet do nieodwracalnych uszkodzeń. Lepiej zdać się w tej kwestii na pomoc profesjonalistów, którzy szybko i sprawnie wyczyszczą elewację, przywracając jej pierwotny wygląd.
Jakie znaczenie ma mycie elewacji domu i innych budynków użytkowych?
Wielu właścicieli budynków nie przywiązuje wagi do regularnego czyszczenia elewacji, co niesie ze sobą poważne konsekwencje. Narastające warstwy zanieczyszczeń powodują wnikanie wody w elewację, tworząc na niej nieefektowne zacieki, a im dłużej będziemy czekać, tym trudniej będzie je usuwać.
Może również z czasem doprowadzić do poważnych uszkodzeń i konieczności kapitalnego, kosztownego remontu. Czyszczenie fasady budynku dotyczy wielu rodzajów pokrywających ją materiałów, między innymi takich jak:
- tynk suchy;
- tynk silikatowy;
- tynk mineralny;
- tynk akrylowy;
- siding;
- elewacje kamienne;
- elewacje ceglane.
Które rodzaje zabrudzeń mogą uszkodzić elewację?
Jeśli zaś chodzi o rodzaje zanieczyszczeń mogących doprowadzić do uszkodzenia elewacji, to profesjonalna firma jest w stanie dokładnie usunąć z czyszczonej powierzchni materiałów elewacyjnych:
- brud pochodzący od opadów atmosferycznych;
- osadzające się sadze;
- osady chemiczne pochodzące z zanieczyszczenia powietrza;
- porosty, pleśń i grzyby pojawiające się pod wpływem wilgoci;
- porastający ściany mech;
- zacieki wilgoci powodowane np. przez pęknięcie rynny;
- plamy od rdzy;
- graffiti, chociaż jest to niezwykle trudne.
Nowoczesne metody mycia elewacji budynku – czym wyczyścić elewację?
Stosowanych jest wiele metod usuwania zabrudzeń umożliwiających wyczyszczenie i renowację poszczególnych elementów elewacji budynku, w tym również unikalnych elewacji obiektów zabytkowych. Spośród najczęściej wykorzystywanych sposobów pozwalających skutecznie usunąć nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia z czyszczonego materiału, eksperci szczególnie polecają:
Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową

Mycie elewacji myjką ciśnieniową to najbardziej rozpowszechniona metoda wykorzystująca urządzenie generujące silny strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Używając tego praktycznego sprzętu, można szybko pozbyć się niemal wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni np. elewacji tynkowych, w zależności od stopnia zabrudzenia.
Aby takie mycie było naprawdę skuteczne, należy wybrać model z dyszą umożliwiającą płynną regulację ciśnienia wody. Można też dodać do wody detergenty dopasowane do rodzaju elewacji, o łagodnym, a nie agresywnym działaniu, chociażby płyn do mycia naczyń, które jednak należy sprawdzić na małym, niewidocznym fragmencie powierzchni ściany.
Przed przystąpieniem do mycia trzeba dokonać oceny stanu elewacji, sprawdzić, czy nie ma żadnych pęknięć, które ciśnienie wody mogłoby pogłębić, doprowadzając do większych mechanicznych uszkodzeń elewacji. Trzeba też zabezpieczyć przed wilgocią wszystkie elementy zewnętrzne i dokładnie zamknąć okna oraz drzwi.
Następnie ustawiamy dyszę pod odpowiednim kątem do elewacji Twojego domu i zaczynamy mycie zawsze od góry, stopniowo przesuwając się w dół, miejsce przy miejscu, uważając, aby nie powstały smugi. Stosowanie myjki ciśnieniowej pozwala dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki i trudno dostępne miejsca, a jak ściana wyschnie, to aż będzie lśniła czystością.
Mycie niskociśnieniowe za pomocą szczotki i wody destylowanej
Jeśli zastanawiacie się, w jaki inny sposób można oczyścić elewację, to polecamy metodę za pomocą myjki niskociśnieniowej z dołączoną szczotką i z użyciem ciepłej wody destylowanej, bez dodatku środków chemicznych.
Jest to skuteczna metoda do czyszczenia delikatnych, często zabytkowych elewacji, które mogłaby uszkodzić typowa myjka generująca wysokie ciśnienie i zbyt gorąca woda. Nadaje się jednocześnie do mycia wszelkich innych powierzchni płaskich, przykładowo elewacji z blachy, sidingu, płyt z tworzyw sztucznych, a nawet do czyszczenia elewacji drewnianej.
Inne metody czyszczenia elewacji, które można polecić

Skuteczne metody czyszczenia elewacji budynku obejmują nie tylko użycie dwóch przedstawionych powyżej myjek ciśnieniowych. Zdarzają się sytuacje, gdy po prostu nie można ich wykorzystać, pozostaje więc znalezienie innego, tak samo skutecznego rozwiązania.
Czasami poziom zabrudzenia powierzchni elewacji wymaga zastosowania bardziej inwazyjnych sposobów lub materiał, z jakiego ją zrobiono, po prostu wyklucza mycie wodą. Warto w takiej sprawie ponownie zwrócić się o poradę do specjalistów, którzy zalecają takie sposoby na czyszczenie elewacji, jak:
- czyszczenie na sucho, delikatnym piaskowaniem, sprężonym powietrzem rozpylającym mikroskopijne ziarenka piasku. Może on usunąć z czyszczonych powierzchni zabrudzenia biologiczne, mech, pleść, grzyby i porosty, a uzyskana ściana jest gotowa do ewentualnych dalszych prac renowacyjnych;
- czyszczenie suchym lodem, co może brzmieć nieco dziwnie, ale naprawdę sprawdza się właśnie w przypadku obiektów zabytkowych. Granulat suchego lodu jest rozpylany na czyszczoną powierzchnię, w krótkim czasie usuwając brud i poprawiając wygląd elewacji, nie uszkadzając jednocześnie jej powierzchni.
Jak można wyczyścić elewację wysokich budynków?
Usuwanie zabrudzeń z elewacji dotyczy nie tylko budynków jednorodzinnych, jedno, czy dwukondygnacyjnych, ale i wyższych, także kilkudziesięciopiętrowych wieżowców. Nie da się tego w łatwy sposób zrobić z poziomu ziemi i w takim przypadku można użyć np. podnośników hydraulicznych, których maksymalny zasięg sięga blisko 50 m wysokości.
Do przeprowadzenia prac na wysokości stosuje się również techniki alpinistyczne, mycie różnych typów elewacji przez profesjonalnie przeszkolonych pracowników firmy świadczącej takie usługi. Mają oni dużą sprawność fizyczną, olbrzymie doświadczenie zawodowe i uprawnienia alpinistyczne potwierdzone świadectwami ukończonych kursów, w tym korzystania z technik wspinaczki linowej i używania przeznaczonego do tego specjalistycznego sprzętu.