Jak naprawić odpadający tynk na elewacji?

naprawa tynku na elewacji

Jednym z najczęściej spotykanych sposobów wykończenia elewacji budynków, jest nałożenie na nie warstwy tynku, akrylowego, mineralnego, silikatowego czy każdego innego rodzaju, zgodnie z wymaganiami właściciela budynku. Przez wiele lat tynk dokładnie przylega do powierzchni ściany, będąc ściśle związany z podłożem, lecz po pewnym czasie może zacząć odpadać.

Tworzy problem nie tylko natury estetycznej, lecz może, jeśli nie podejmiemy odpowiedniego przeciwdziałania, prowadzić do coraz większych ubytków, zwłaszcza gdy pod pęknięcia będzie dostawać się woda, i uszkodzenia całej elewacji. Naprawa odpadającego tynku jest więc konieczna, a w tym artykule przyjrzymy się, jak robią to najlepsi profesjonaliści w tej branży.

Jakie są najczęstsze przyczyny odpadania tynku na elewacji?

Zanim dowiecie się, jak przebiega naprawa elewacji, usuwanie wszystkich powstałych uszkodzeń tynku, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego, że fasada zaczyna pękać. Zarówno specjaliści, zajmujący się na co dzień ekspertyzami, dlaczego tynk odpada, jak i fachowcy dokonujący napraw, wskazują przede wszystkim na takie powody uszkodzeń tynkowej elewacji, jak:

  • naturalne osadzanie się budynku spowodowane niekorzystnymi warunkami gruntowymi, dlatego przed nałożeniem tynków zewnętrznych należy pozostawić budynek w stanie surowym na co najmniej 2-3 miesiące, inaczej w tynku powstaną nieestetyczne rysy i pęknięcia;
  • uszkodzenia powodowane przez odparzenia tynku, w którym do masy tynkarskiej dodano zbyt mało wody, co staje się przyczyną zjawiska hydratacji cementu. Inną, równie częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwe położone kolejnych warstw wykończeniowych, negatywnie wpływające na ich wytrzymałość oraz paroprzepuszczalność;
  • uszkodzenia mechaniczne powstające naturalnie w wyniku wieloletniego użytkowania budynku, którego ściany zewnętrzne są nieustannie narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, słońca, wilgoci i wahań temperatury oraz czynniki chemiczne pochodzące z zanieczyszczenia powietrza;
  • uszkodzenia powodowane przez czynniki biologiczne, osadzające się na ścianie pleśnie, glony, czy grzyby, szczególnie często spotykane, jeśli budynek stoi blisko zbiorników wodnych lub na terenach o wysokiej wilgotności. Inną przyczyną zawilgocenia ścian są też niewłaściwie wykonane prace blacharskie;
  • nieprzestrzeganie zalecanych zasad sztuki budowlanej, źle wykonane prace tynkarskie, nienakładanie tynków zgodnie z wytycznymi producenta, np. niewłaściwe zagruntowanie i oczyszczenie powierzchni, czy stosowanie materiałów po upływie ich przydatności do użycia.

Kto powinien przeprowadzić naprawę odpadającego tynku?

naprawa tynku przez alpinistę

Jak widać na przedstawionych przykładach, wiele zróżnicowanych czynników może doprowadzić do widocznych na tynkach uszkodzeń. Jeśli tylko je zauważymy, to powinniśmy natychmiast zareagować nawet na najmniejsze usterki i zaplanować zakres robót do wykonania, aby fasada znów wyglądała jak nowa.

Nie zalecamy jednak przeprowadzania takiego remontu we własnym zakresie, jak już wspomnieliśmy, nie jest to nie tylko kwestia estetyki. Właściwie przeprowadzona renowacja starych tynków przywróci im nie tylko pierwotny wygląd. Pozwoli również zabezpieczyć je na przyszłość, aby uniknąć ponownych, kosztownych problemów.

Lepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się remontami elewacji, w tym również robionych z tynków, dyspersyjnych, czy pozostałych, wyżej wymienionych. Pracami zajmą się doskonale przygotowani fachowcy, którzy poradzą sobie z nawet najtrudniejszym zleceniem, także remontem elewacji wysokich budynków. Mają odpowiednie uprawnienia wysokościowe, dzięki czemu mogą wykonywać tak poszukiwane na rynku usługi alpinistyczne.

Jak wygląda naprawa całej elewacji krok po kroku?

Fachowcy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, dzięki czemu nie popełniają błędów wykonawczych, doskonale znają się na swojej pracy. Niemal zawsze dzielą ją na etapy, kolejne kroki do wykonania, co znacznie upraszcza i może przyspieszyć cały proces:

Krok 1 – sprawdzenie stanu technicznego elewacji

Pierwsze, co bezwzględnie należy zrobić, to przeprowadzenie wizualnej kontroli tynku, miejsc, gdzie utworzyły się spękania, które pojawiają się między innymi pod rynnami, czy w okolicach ram okiennych lub otworów drzwiowych.

Należy znaleźć też luźne fragmenty grożące odpadnięciem oraz zmierzyć głębokość uszkodzeń np. z pomocą śrubokrętu. Jeśli wchodzi bardzo głęboko w tynk, to może się okazać, że wymiany będzie wymagała również znajdująca się pod nim warstwa izolacyjna, styropian lub wełna mineralna.

Krok 2 – przygotowanie materiałów do naprawy pęknięć

Firma profesjonalnie podchodząca do zlecenia zawsze używa odpowiednich, wysokiej jakości narzędzi i materiałów, a do naprawy tynku należy przygotować:

  • zaprawy naprawcze, zależne od rodzaju tynku pokrywającego elewację budynku, służące do wypełnienia pęknięć;
  • siatkę zbrojącą używaną do wzmocnienia większych uszkodzeń;
  • taśmy tynkarskie odcinające nieuszkodzone fragmenty tynku, chroniące je skutecznie przed zanieczyszczeniem;
  • materiały gruntujące powierzchnię ściany zewnętrznej przed nałożeniem na nią farby fasadowej w kolorze wybranym przez zlecającego prace renowacyjne.

Krok 3 – dokładne oczyszczenie i gruntowanie elewacji

Każdą elewację należy przygotować do tynkowania, aby mieć pewność przyczepności kolejnych warstw nowo położonego tynku w miejscach uszkodzeń. Luźne fragmenty, wydające głuche odgłosy, trzeba skuć za pomocą szpachelki.

Jeśli elewacja jest zabrudzona, to przyda się jej mycie wodą z odpowiednim preparatem, detergentem o łagodnym działaniu, a najlepiej nadaje się do mycia myjka ciśnieniowa. Po wyschnięciu należy nanieść preparat gruntujący na powierzchnię całej ściany i dopiero po oczyszczeniu i zagruntowaniu możemy przystąpić do dalszych prac.

Krok 4 – wypełnienie ubytków w elewacji zaprawą naprawczą

Następnie należy przygotować zaprawę, przestrzegając przy tym zaleceń producenta. Może się także okazać, że ściany nie można pokrywać samą zaprawą, w miejscach dużych uszkodzeń warto wcześniej nanieść specjalną zaprawę z zatopioną siatką zbrojącą, która skutecznie je wzmocni. Po wzmocnieniu najbardziej newralgicznych fragmentów uszkodzonej elewacji nakłada się przygotowaną zaprawę naprawczą, bardzo dokładnie wypełniając pęknięcia, aż uzyskuje się powierzchnię równą z pozostałą częścią tynku.

Ważne jest, aby przy większych zniszczeniach, nakładać nie jedną, lecz kilka cieńszych warstw, czekając, aż poprzednia wyschnie. Dopiero po wyschnięciu ostatniej można przystąpić do szlifowania ściany i nałożenia na nią farby pasującej do kolorystyki całej elewacji.

My Agile Privacy
Ta strona używa plików cookie technicznych i profilujących. Możesz zaakceptować, odrzucić lub dostosować pliki cookie, naciskając odpowiednie przyciski. Zamykając tę informację, będziesz kontynuować bez akceptacji.