Jak malować elewację – W jaki sposób wybrać kolor elewacji domu i odmienić jej wygląd?

malowanie elewacji budynku

Elewacja stanowi ostateczne wykończenie każdego domu jednorodzinnego, wielorodzinnego lub budynku użyteczności publicznej. Jej powierzchnię można pokryć różnymi materiałami, między innymi kamieniem, cegłą, sidingiem i przede wszystkim tynkami.

W przypadku tynków ostatnią warstwę wykończeniową stanowi farba, a w jaki sposób dobrać kolor elewacji, dowiecie się właśnie z naszego wpisu.

Dlaczego aż tak ważny jest dobór koloru elewacji zewnętrznej?

malowanie elewacji

Przez długie lata minionej epoki nie przywiązywano praktycznie żadnej uwagi do wyglądu stawianych w Polsce budynków. Dotyczyło to nie tylko formy architektonicznej, ale i wykończenia elewacji, powszechnie dominujące były tylko dwa kolory, wszechobecna biel i szarość.

Nikt nawet nie myślał o zmianie tej przygnębiającej kolorystyki, jedynie na osiedlach domków jednorodzinnych można było zobaczyć nieco bardziej żywe odcienie farb elewacyjnych. Na szczęście ta sytuacja uległa obecnie zmianie i każdy może pomalować swój budynek na niemal dowolny kolor.

Jednym z priorytetów stała się estetyka, przekonano się, że kolor elewacji znacząco wpływa na wygląd całego domu i sposób, w jaki jest postrzegany przez otoczenie. Należy jednocześnie wiedzieć, że nie ma pełnej swobody w kwestii wyboru koloru elewacji, regulują to obowiązujące w naszym kraju przepisy, których bezwzględnie należy przestrzegać.

Dobieranie kolorów elewacji domu – czym kierować się przy wyborze kolorystki?

Wbrew pozorom, dobór kolorystyki budynku, jego ścian zewnętrznych, nie jest taki prosty, jak nam się wydaje. Lepiej zdać się w tej sprawie na pomoc ekspertów, a takich znajdziecie właśnie w Alpin Group. Doradzą oni, w czym kierować się przy wyborze koloru praktycznie każdego budynku, korzystnie wpływającego na wygląd domu. Spośród wielu zasad, jakich zdecydowanie należy przestrzegać, warto przede wszystkim wymienić:

Zasada nr 1 – zwrócenie uwagi na styl domu jednorodzinnego czy innego budynku

Jest to jedna z podstawowych zasad, dopasowanie projektu kolorystycznego do stylu architektonicznego i bryły budynku. Kolorystyka elewacji powinna z nimi idealnie się komponować, przykładowo do budynków urzędowych najbardziej pasuje klasyczna, stonowana, biała elewacja dodająca im powagi.

O wiele większą dowolność będziemy mieli przy elewacjach małych domów jednorodzinnych, lecz tutaj też możemy zetknąć się z pewnymi ograniczeniami, niemożnością użycia zbyt intensywnych kolorów, które często określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zasada nr 2 – uwzględnienie koloru dachu, okien i innych zewnętrznych elementów konstrukcyjnych

Kolejnym czynnikiem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, dobierając barwę fasady, jest kolorystyka elementów zewnętrznych budynku, przede wszystkim dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Barwa elewacji powinna idealnie z nimi współgrać, między innymi dlatego, że większości stosowanych obecnie ram okiennych czy drzwi nie da się łatwo przemalować, a w wielu przypadkach jest to po prostu niemożliwe.

Pamiętajmy jednocześnie, że wszystkie te elementy raczej nie powinny być utrzymane w jednej tonacji, np. tylko ciemnych lub jasnych kolorów, bo będą po prostu wyglądać monotonnie. Lepiej użyć nieco bardziej kontrastujących ze sobą farb, chociaż nadal z takiej samej temperatury barwnej, przykładowo warto sprawdzić takie palety jak:

  • komplementarna – polegająca na zestawieniu kolorów z koła barw zlokalizowanych naprzeciwko siebie, dzięki czemu uzyskamy efektowny kontrast, lecz jednocześnie nierażący, np. łącząc ze sobą różne odcienie niebieskiego i pomarańczowego lub koloru żółtego;
  • monochromatyczna – czyli dobór kolorów z jednej palety, lecz różniących się od siebie jasnością i odcieniem, np. różne odcienie grafitowe czy też beż, idealny kolor elewacji do brązowego dachu, dający wizualny efekt spokoju, pozwalający ocieplić wizerunek całego domu;
  • naturalna – spokojne kolory elewacji budynku połączone z kontrastującymi elementami, np. białe ściany zewnętrzne domu i czerwony dach.

Konieczne będzie także uwzględnienie rodzaju tynków zewnętrznych, bezpośrednio decydujące o farbach do elewacji, jakie będzie można użyć, innych do akrylowych, silikatowych czy mineralnych. Właściwy dobór pozwoli uzyskać trwałe kolory tynku, odporne na odbarwienia powodowane czynnikami zewnętrznymi, w tym atmosferycznymi i zanieczyszczeniami chemicznymi.

Liczy się również struktura tynku, decydująca o odbijaniu się światła, mogąca w zestawieniu z odpowiednią farbą znacznie rozjaśnić fasadę, nawet jeśli nie pada na nią za dużo naturalnego światła.

Zasada nr 3 – wzięcie pod uwagę otoczenia całej nieruchomości

malowanie elewacji

W tym przypadku podstawową kwestią, zanim dobierzemy kolor elewacji domu, jest sprawdzenie wspomnianego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, lub po prostu przyjrzenie się innym budynkom stojącym wzdłuż tej samej ulicy.

Ogólnie przyjęte zasady mówią, że kolory farb, jakie warto wybrać na elewację, powinny być ciemniejsze w sytuacji, gdy nieruchomość jest zlokalizowana wzdłuż ruchliwej ulicy, co przy jasnych barwach mogłoby powodować szybsze osiadanie zanieczyszczeń.

Jeśli zaś ta odległość jest większa, to z powodzeniem można zaplanować jaśniejsze, w miarę możliwości naturalne, neutralne kolory ścian, bez ryzyka ich zabrudzenia, nawet aktualnie modne kolory, lecz komponujące się z otoczeniem.

W jaki sposób łączyć kolory na elewacji?

Ostatnią rzeczą pozwalającą dokonać wyboru odpowiedniego koloru elewacji, jest dowiedzenie się, jak szybko można łączyć kolory elewacji z kolorystyką innych części budynku. Nie wolno przede wszystkim malować ścian zewnętrznych na ciemne kolory, zwłaszcza czarny.

Ponadczasowe i zawsze modne kolory ścian to wspomniane beże, rozmaite odcienie szarości i znajdująca najczęstsze zastosowanie nieśmiertelna biel. Specjaliści mają kilka gotowych połączeń kolorystycznych, pomysłów na elewację, które można z powodzeniem wykorzystać, biorąc pod uwagę np. kolor poszycia dachu domu:

  • elewacja do brązowego dachu, w tym przypadku ściany warto pomalować na stonowane odcienie beżu lub koloru piaskowego;
  • elewacja do czarnego dachu, tutaj wybór jest praktycznie jeden, śnieżnobiały kolor fasady, i tak samo czarny kolor stolarki okiennej i drzwi, dający wyrazisty kontrast;
  • elewacja do grafitowego dachu, tutaj zdecydowanie należy zastosować odmienne barwy, ciepłe, przełamujące ciemne szarości, a ciekawe, przyjemne dla oka zastawienie daje połączenie grafitu z kolorem piaskowym lub jasnej cegły;
  • elewacja do czerwonego dachu, a tutaj sprawdzą się takie kolory, jak brązy, biel i różne odcienie żółtego.

My Agile Privacy
Ta strona używa plików cookie technicznych i profilujących. Możesz zaakceptować, odrzucić lub dostosować pliki cookie, naciskając odpowiednie przyciski. Zamykając tę informację, będziesz kontynuować bez akceptacji.